recepcia@klinikarudlova.sk+421 907 386 220

Gastro – endoskopická ambulancia

Na našej klinike riešime v rámci gastro-endoskopickej ambulancie kolonoskopické a gastrofibroskopické zákroky. Nakoľko nám záleží na tom, aby naši pacienti tieto výkony podstúpili v čo najväčšom komforte a bez zbytočného traumatického zážitku, ponúkame tieto služby aj v celkovej anestéze.


Gastro – endoskopia

Na objednanie na daný zákrok nie je potrebný výmenný lístok. Všetky informácie potrebné k príprave na tieto zákroky nájdete nižšie v popise. V prípade akýchkoľvek nejasností, alebo ak máte záujem o konkrétny zákrok, neváhajte nás kontaktovať na čísle 0907 700 012 alebo mailom na  recepcia@klinikarudlova.sk.

KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia predstavuje diagnostický postup, ktorý sa využíva na identifikáciu prípadných nepravidelností či zmeny vo vnútri hrubého čreva a v konečníku.
V rámci tohto vyšetrenia sa do konečníka zasunie flexibilná sonda nazývaná kolonoskop. Tento nástroj je vybavený malou kamerou na svojom konci, čo umožňuje odborníkom preskúmať vnútorné prostredie celého hrubého čreva.
Počas procedúry kolonoskopie existuje možnosť odstraňovania polypov, alebo iných neobvyklých tkanív, ktoré by mohli byť prítomné. Okrem toho je možné vykonať odber vzoriek tkanív (biopsiu) na ďalšie laboratórne vyšetrenie.


Kolonoskopia môže byť odporúčaná z viacerých dôvodov:
I. Diagnostika tráviacich ťažkostí
Tento postup umožňuje lekárom detailne preskúmať príčiny rôznych črevných symptómov, ako sú bolesti brucha, nevysvetliteľné krvácanie, dlhotrvajúce zápchy či hnačky a identifikovať zdroj črevných problémov.
II. Prevencia kolorektálneho karcinómu
Pre osoby staršie ako 50 rokov bez zvýšeného rizika vzniku rakoviny hrubého čreva môže byť kolonoskopia doporučená ako preventívne opatrenie proti kolorektálnemu karcinómu. Táto skríningová metóda, odporúčaná každých desať rokov, je zásadná pre včasné odhalenie a prevenciu rakoviny. Je dôležité konzultovať s vaším lekárom o vhodnosti kolonoskopie a o alternatívnych možnostiach skríningu.
III. Detekcia a odstránenie polypov
V prípade, že u vás boli v minulosti zistené polypy, môže byť kolonoskopia indikovaná aj na ich hľadanie a odstránenie, aby sa minimalizovalo riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Tento krok je často nevyhnutným opatrením v prevencii kolorektálneho karcinómu.

KOLONOSKOPIA PRÍPRAVA

    •    ČO VYŽADUJEME KU KOLONOSKOPICKÉMU VYŠETRENIU? 
Odporučenie lekára - výmenný lístok od obvodného lekára nie je potrebný.
Na kolonoskopické vyšetrenie sa musíte pripraviť. 
Príprava pozostáva z diéty, vyčistenia čreva a prípadnej úpravy dlhodobej medikamentóznej liečby tak, ako je uvedené nižšie v tejto inštruktáži.
Na očistu čreva  slúži prípravok. V lekárni sa dajú kúpiť aj KOLO-ŠORTKY (čiže jednorázové spodné prádlo špeciálne určené na kolonoskopické vyšetrenie) 
Ak máte naplánovaný špeciálny výkon – napr. polypektómiu alebo iné výkony na čreve, požadujeme aj aktuálne laboratórne testy (krvný obraz- KO a testy krvného zrážania- INR, aPTT). Testy by nemali byť staršie ako 1 mesiac. 
Pripravte si zoznam liekov, ktoré užívate. Ak ste diabetik a užívate inzulín, prineste si Váš glukometer a inzulín. 
Sprievod dospelej osoby 

    •    UŽÍVANIE LIEKOV PRED, POČAS A PO KOLONOSKOPICKOM VYŠETRENÍ LIEKY OVPLYVŇUJÚCE ZRÁŽANLIVOSŤ KRVI.
 Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú krvnú zrážanlivosť (čiže antikoagulancia, ako napr. Warfarin, Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Fraxiparine, Fragmin, Clexane, ..), alebo ovplyvňujúce krvné doštičky (čiže antiagregancia, ako napr. Anopyrin, Aspirin Protect, Vasopyrin, Trombex, Zyllt, Clopidogrel, Clopigamma, Efient, Brilique, ...), je potrebné niektoré z liekov pred kolonoskopickým vyšetrením vynechať, alebo ak je úplné prerušenie takejto liečby rizikové, túto liečbu upraviť zámenou na iný, pre endoskopiu bezpečnejší prípravok. Preto je nutné tento krok konzultovať s Vašim praktickým lekárom, internistom, kardiológom, alebo iným špecialistom, ktorý Vás odporučil. 
Anopyrin, Aspirin protect, Vasopyrin (čiže lieky s obsahom kyseliny acetylosalicylovej) je potrebné vynechať 7 dní 
Warfarin je potrebné vynechať 5 dní, Pradaxa je potrebné vynechať 4 dni 
Xarelto, Eliquis je potrebné vynechať 2 dni 
Trombex, Zyllt, Clopidogrel, Clopigamma, Efient, Brilique je potrebné vynechať 7dní 
Ak ste mali ako náhradu vyššie uvedených liekov odporučenú liečbu nízkomolekulovým heparínom (napr. Fraxiparine inj, Fragmin inj, Clexane inj., ..), ráno v deň vyšetrenia si injekciu nepodajte (ak Vás praktický lekár, alebo iný špecialista neinštruoval inak). 
LIEKY NA CUKROVKU Ak užívate lieky na cukrovku (antidiabetiká, alebo inzulín), konzultujte Vášho praktického lekára, alebo diabetológa. Aj vo Vašom prípade je však nutné dodržať odporučenú diétu. Počas prípravy si pravideľne kontrolujte hladinu krvného cukru. 
LIEKY S OBSAHOM ŽELEZA.  Ak užívate lieky s obsahom železa, ako napr. Sorbifer Durules, Maltofer, FerroFolgamma,...,tieto lieky 7 dní pred vyšetrením prestaňte užívať. 

• DIETA PRED KOLONOSKOPICKÝM VYŠETRENÍM (3. DNI PRED VYŠETRENÍM):
 NEVHODNÉ POTRAVINY: Ovocie a zelenina so šupkou, zrniečkami, jadrami, alebo tvrdou dužinou (napr. hrozno, kiwi, jahody, dyňa, paradajky, paprika, hrášok, fazuľa, sézam, mak, …) Celozrnné pečivo, cereálie, musli tyčinky (obsahujú často drobné zrniečka, veľa vlákniny, kúsky ovocia). Výrazne sfarbené nápoje, alkoholické nápoje, zrnková (zalievaná) káva.
VHODNÉ POTRAVINY Biele pečivo, piškóty Zemiaková kaša bez šupiek, do mäkka uvarené cestoviny, biela dostatočne uvarená ryža Biele mäso, hydina (bez kože), ryby, dusená šunka Vývary (bez zeleniny alebo s dobre rozmixovanou zeleninou) Biele tofu Biely jogurt, tavený Med Čaj, instantná káva, číre ovocné nápoje (napr. jablkový džús; nepite dočervena a dofialova sfarbené nápoje) Voda (nie sýtená, môže spôsobiť plynatosť) Dodržujte nízkozvyškovú diétu. Dodržujte pitný režim a pite minimálne 2 l tekutín denne.
DEŇ PRED VYŠETRENÍM Ráno si môžete dať ľahké raňajky (biele pečivo, piškóty, čajové sušienky, med, dusenú šunku, biely jogurt), čaj, instantnú kávu, číru ovocnú šťavu (napr. jablčnú) Na obed si dajte už len číry bez masti , zeleniny, mäsa a rezancov (napr. bujón) Večer už pite len prípravok na čistenie čreva (ak však máte termín naplánovaný na poludňajšie hodiny, večer môžete ešte vypiť vývar alebo bujón) Stále dodržujte pitný režim a ak ste cukrovku, kontrolujte si glykémiu . Lieky, užívate dlhodobo, bežne užívajte lieky (súbežne užívajte krvné zrážanie liekov- v týchto prípadoch končík, ktoré prebiehajú podľa praktického lekára). Je možné, že niektoré lieky môžu byť v urýchlenom prechode tráviacim traktom (antihypertenzíva, antikoncepcia, ..).
V DEŇ VYŠETRENIA OSTAŇTE NALAČNO Pite už len prípravok na vyčistenie čreva, ktorý máte predpísaný (Clensia, Plenvu). Postupujte presne podľa inštrukcií na príbalovom letáku prípravného roztoku.

GASTROFIBROSKOPIA

Gastrofibroskopia je vyšetrenie hornej časti zažívacieho traktu - pašeráka,  žalúdka a priľahlej časti tenkého čreva (dvanástnika), ktoré sa vykonávajú cez ústa pomocou ohybného prístroja. Tento prístroj sa nazýva gastroskop.

Hľadanie vyšetrenia je odporúčané v prípade, ak pociťujete bolesť v hornej časti brucha, stratu chuti do jedla, pálenie záhy alebo celkovú nevoľnosť. Vyšetrenie sa odporúča aj v prípade podozrenia na celiakiu alebo iné špecifické stavy, ktoré môže určiť váš všeobecný lekár alebo iný špecialista.
Vyšetrenie je neboloestivé. Pred vyšetrením sa objaví lokálne znecitlivenie hrtanu a následne sa zavedie prístroj. V priebehu vyšetrenia vás sestrička informuje o tom, ako najlepšie býva pocit napínania, ktorý je často sprievodným znakom tohto vyšetrenia. Môžeme Vás ubezpečiť, že ak budete riadiť pokynmi lekára a sestry je toto vyšetrenie veľmi dobre tolerované a dá sa zvládnuť bez akýchkoľvek problémov.
V prípade že máte obavy z vyšetrenia, je možné po dohode vopred (pri objednaní) podať do žily utlmujúci liek. Pri podaní hypnosedatíva, si pacient musí vopred zabezpečiť sprievod a odvoz z ambulancie a 6 hodinové sledovanie druhou osobou v domácom prostredí!

Na samotné vyšetrenie je potrebné prísť nalačno a nasmädno!. Pred gastroskopickým vyšetrením sa nesmie 10 – 12 hodín bez stravy, 6 – 8 hodín piť tekutiny a nesmie sa ani fajčiť. Lekára treba poučiť o užívaných liekoch, najmä o tých, ktoré sa berú na zrážanie krvi. Z ústnej dutiny je nutné odstrániť prípadnú snímateľnú zubnú protézu a pírsing.
Po vykonaní zákroku nie je vhodné piť ani jesť cca 0,5 hodinu  až hodinu kvôli znecitliveniu hrtana.
Na ďalšie otázky vám radi odpovieme po telefóne na čísle 0907 700 012.

Lekári  
MUDr. Pavol Molčan  
MUDr. Michal Gurín  
MUDr. Matej Štiasny  
MUDr. Ján Strachan  
Kontakt na objednanie  
MT: 0907 700 012
Email: recepcia@klinikarudlova.sk

Dohodnúť termín


Tieto stránky používajú technológiu Cookies pre skvalitnenie ponúkaných služieb.
Ak prechádzate tento web bez zmeny nastavenia Cookies vo vašom prehliadači, vyjadrujete tým súhlas s ich používaním. Súhlasím